دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست ؟
دستگاه تصفیه آب به روش  اسمز معکوس چیست ؟

 دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) چیست؟


اگرچه تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO به نظر سخت و پیجیده می آید ولی روش اسمز معکوس یک فرایند ساده برای میکروب زدایی و تصفیه آب می باشد و البته باید گفت که روش اسمز معکوس RO روش تازه ای برای تصفیه آب نیست .
از این روش برای تصفیه آب شور دریا و یا به اصطلاح شیرین سازی آب دریا و تبدیل آب های غیر بهداشتی و غیر قابل شرب به آب شرب در دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد.
با اطلاع از نحوه کارکرد دستگاه تصفیه آب خانگی و آشنایی با قطعات این دستگاه باعث می شود که بعد دیدن فیلتر ها و تجهیزات دستگاه تصفیه آب دیگر دچار گیجی و اشتباه نشوید.

با خواندن ادامه مطالب اطلاعات خود را درباره دستگاه تصفیه آب خانگی افزایش دهید.

نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

- عملکرد همه سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) یکسان می باشد.
-
سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) از لحاظ ظاهری شبیه به یکدیگر است.
-
همه سیستم های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) دارای اجزای یکسانی می باشد.
-
تفاوت اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس (RO) در نوع و کیفیت فیلترهای استفاده شده در آن می باشد.

 دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) چگونه کار می کند؟

در فرایند اسمز معکوس (RO) مواد جامد معدنی محلول (مانند نمک و ...) در یک حلال مانند آب حذف می شود. این عمل در واقع با استفاده از عبور آب با فشار از داخل فیلتر ممبران (MEMBRANE) انجام می شود.
این فیلتر ممبران (MEMBRANE) طوری طراحی شده است که فقط اجازه عبور آب خالص ( بدون آلودگی) را میدهد.


عوامل موثر بر عملکرد دستگاه تصفیه آب یا همان اسمز معکوس (RO) :

- فشار آب ورودی به دستگاه تصفیه آب.
-
درجه حرارت آب.
-
نوع و تعداد کل مواد جامد محلول در آب TDS.
-
کیفیت فیلتر ها و ممبران (MEMBRANE)  استفاده شده در دستگاه تصفیه آب خانگی .


مزایای استفاده از سیستم اسمز معکوس (RO) برای تصفیه آب خانگی :

- بهبود طعم و بو آب تصفیه شده.
کلر، فلوراید، نیترات و نیتریت موجود در آب شهری که باعث عدم جذب آهن در بدن می شود و آلاینده هایی مانند سدیم، باکتری، ویروس، هیدروکربن ها، گل و لای، سولفات، کادمیوم و ... را حذف می‌کند.
-
کم مصرف بودن دستگاه تصفیه آب خانگی ، نصب و استفاده راحت.
-
نگهداری آسان دستگاه تصفیه آب.
-
کمترین هزینه در مقایسه با کیفیت آب تصفیه شده.

روش کار دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس

 سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) املاح موجود در آب را تا حد قابل توجهی حذف می کند

در دستگاه تصفیه آب خانگی به روش (RO)  املاح موجود در آب مانند فلوراید، نیترات ، نیتریت و کلر ... را که برای بدن مضر می باشد را از آب حذف و در مرحله ششم مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم ، منیزیم و ... را به آب اضافه می نماید


 دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس(RO) از چه تجهیزاتی ساخته شده است ؟

شیر آب ورودی :

شیری که آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی را تأمین می کند.

فیلتر های پیش تصفیه :

آب ورودی به دستگاه تصفیه آب خانگی ابتدا به مخزن پیش تصفیه می رود که در این قسمت گل و لای، شن و ماسه، زنگ لوله و رسوبات دیگر حذف می شود و باعث بهبود رنگ و طعم آب و حذف کلر می گردد
این ذرات اثرات مخرب روی فیلتر ممبران (MEMBRANEدستگاه تصفیه آب خانگی که مهمترین فیلتر دستگاه تصفیه آب است گذاشته و باعث کاهش عمر مفید فیلتر ممبران (MEMBRANE) دستگاه تصفیه آب خانگی می شود.

فیلتر ممبران (MEMBRANE) :

این فیلتر برای حذف املاح بسیار ریز در حد 0.001 میکرون شامل مواد آلی و غیر آلی حل شده در آب می گردد. این آلاینده ها شامل ویروس ها، باکتری ها، فلوراید، نیترات، نیتریت، فلزات سنگین مانند جیوه، سرب، روی و ... می شود.


مخزن ذخیره سازی آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خانگی :

آب خارج شده از فیلتر ممبران (MEMBRANE) وارد مخزن تحت فشار 16 لیتری دستگاه شده و در آنجا برای مصرف ذخیره می شود ( مخزن این دستگاه از جنس مواد بهداشتی بوده و از طعم دار شدن و بو گرفتن آب جلوگیری می کند).


فیلتر پوسته نارگیل :

این فیلتر بو و طعم  نامطبوع آب را حذف می نماید.


فیلتر مینرال ( مواد معدنی) :

این فیلتر مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان از جمله کلسیم، منیزیم و ... را به آب اضافه می نماید تا آب خروجی دستگاه تصفیه آب حاوی املاح مورد نیاز بدن باشد.


آیا دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس (RO) و فیلتر های آن به طور کامل شبیه یگدیگر است؟

 

اگرچه ظاهر دستگاه های تصفیه آب به روش اسمز معکوس (RO) بسیار شبیه به یکدیگر هستند ولی از لحاظ کیفیت فیلتر ها و تجهیزات بکار رفته با یکدیگر بسیار متفاوت هستند که این تفاوت ها تأثیر قابل توجهی در کیفیت آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی دارد .

اکنون سوالات رایجی که احتمالا در ذهن شما درباره عواقب کیفیت دستگاه تصفیه آب خانگی ایجاد شده را مطرح نمایم :


- چه روشی برای اتصال لوله های پلاستیکی استفاده شده است ؟
-
آیا دستگاه تصفیه آب خانگی به طور کامل آب بندی شده است ؟
-
آیا فیلتر ممبران (MEMBRANE) که مهمترین قسمت دستگاه تصفیه آب خانگی است از برند معتبری است ؟
-
آیا تجهیزات بکار رفته در دستگاه تصفیه آب خانگی از کیفیت بالایی برخوردار است ؟
-
آیا دستگاه تصفیه آب خانگی دارای تأییدیه بنیاد ملی بهداشت (NSF) و یا سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) را دارد ؟ در غیر این صورت این سوال پیش می آید که دستگاه تصفیه آب کیفیت و توانایی عملکرد مناسب را دارد ؟
-
بنابراین به این نتیجه می رسیم که کیفیت تجهیزات بکار رفته در دستگاه تصفیه آب از اجزاء کلیدی برای عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد .

ترتیب فیلتر های دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای به روش اسمز معکوس
دستگاه تصفیه آب خانگی، آب ورودی را در شش مرحله به صورت مراحل زیر تصفیه می کند.


مرحله اول ,فیلتر پلی پروپیلن: این فیلتر از جنس پلی پروپیلن 100 % خالص فشرده 5 میکرون با پوسته شفاف جهت حذف گل و لای ، شن و ماسه و سایر آلودگی های معلق می باشد و پوسته شفاف این مرحله زمان تعویض این فیلتر را به سادگی نشان می دهد.

مرحله دوم  ,فیلتر کربن پودری : کربن بکار رفته در این فیلتر از جنس پوسته نارگیل با پوسته سفید جهت حذف کلر ، تری هالومتان ها و بیشتر مواد شیمیایی آلی موجود در حشره کش ها و آفت کش ها ,رنگ ، طعم و بوی آب می باشد.

مرحله سوم فیلتر کربن بلاک : کربن بکار رفته در این فیلتر آب از جنس پوسته نارگیل با پوسته سفید جهت تکمیل عملکرد مرحله دوم و حذف مواد شیمیایی موجود در آب می باشد . ساختار این فیلتر برای حذف بالاترین میزان کلر و مواد سمی در نظر گرفته شده است . این فیلتر شامل دو لایه از جنس پلی پروپیلن جهت پیش تصفیه می باشد.

مرحله چهارم فیلتر ممبران : عملکرد غشای ممبران جهت حذف املاح مضر تا ابعاد 0.001 میکرون، از جمله مواد غیر آلی حل شده ، مواد آلی حل شده ، آلایندههای میکروبیولوژیکی از قبیل اندوتوکسین ها ، ویروس ها و باکتری ها و نیترات و نیتریت و فلزات سنگین مانند جیوه , آرسنیک , سرب , روی و… می باشد . ممبران های با کیفیت بالا دارای استاندارد های NSF , ANSI بوده و املاح و مواد مضر را تا 98 % حذف می کند.

مرحله پنجم ,فیلتر پست کربن : در این فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی کربن موجود در آن از جنس پوسته نارگیل جهت بهبود طعم ، بو و مزه آب می باشد .
از آنجا که آب پس از ذخیره در مخزن از این فیلتر عبور می کند , چنانچه آب به مدت طولانی در مخزن مانده و طعم و بوی آن تغییر پیدا کرده باشد با عبور از فیلتر مرحله پنجم تغییرات صورت گرفته بهبود می یابد .

مرحله ششم فیلتر بیو سرامیک مواد معدنی زرد : این فیلتر تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان را در حد استاندارد را به آب تصفیه شده اضافه می نماید و در عین حال سبب بهبود طعم آب تصفیه شده می شود و به لحاظ پزشکی و بهداشتی ضروری می باشد.

دستگاه تصفیه آب خانگی دارای قابلیت اضافه نمودن دو فیلتر زیر علاوه بر فیلتر های ذکر شده می باشند که به بهبود آب تصفیه شده کمک می نماید.

این فیلتر ها عبارت اند از :


فیلتر قلیایی: این فیلتر با بالا بردن PH آب باعث قلیایی شدن آب تصفیه شده خروجی می شود.

فیلتر ماورای بنفش (UV)این فیلتر با تولید پرتو فرابنفش، باعث ضد عفونی یا گند زدایی آب شده و میکروب ها و باکتری ها را ازبین می برد.

محتوای مرتبط
.Copyright @ 2020 AwaterZ.com | all right reserved
Developed By PartCo
ارتباط با ای واتر زد از طریق واتس آپ