تصفیه آب با فیلتر سرامیکی (ceramic water filters)
تصفیه آب با فیلتر سرامیکی (ceramic water filters)

تاریخچه

سرامیک از دیرباز نقش موثری در تصفیه آب داشته و پیشینیان به خوبی از نقش آلاینده زدایی و فیلتراسیون سرامیک آگاه بودند

به گونه ای که از کاسه های سرامیکی در جهت گرفتن گل و لای آب های استخراجی از چاه و آب انبار ها در حجم های کوچک  استفاده میشد،

ابتدا آب درون کاسه های سفالی و سرامیکی ریخته میشد و سپس از منافذ آن به سمت بیرون هدایت مشد.

به مرور زمان به دلیل  ناتوانی این فیلتر های سرامیکی در کشتن ویروس های موجود در آب  وهمزمان با  شیوع بیماری هایی ناشی از آب آلوده در قرن بیستم این فیلتر ها منسوخ و در اغلب کشورهای پیشرفته از رده خارج شدند.ساختار فیلترهای سرامیکی: 

سرامیک  مورداستفاده در فیلترها مخلوطی از خاک رس و خاک اره میباشد که در دمای 850 درجه سانتیگراد با یکدیگر آمیخته شده اند ،سوختگی سریع خاک اره به همراه  نقره کلوئیدی که به صورت پوشش نانو به فیلتر سرامیکی افزوده شده باعث می شود.

آب در سریعترین سرعت ممکن تصفیه شود ، همچنین آثار باقی مانده از باکتری ها نیز کشته شود و مانع  رشد قارچ وکپک میشود ،  همچنین از تهیه بیوفیلم در سطح فیلتر جلوگیری میشود. 

این فیلتر ها اغلب در دو نوع  کلمنی یا دیگ مانند(pot-type ) و استوانه ای یا شمع مانند (candle-type) تولید میشوند.

 

 موارد استفاده فیلتر سرامیکی :

در دستگاه های تصفیه آب خانگی که به روش اسمز معکوس کار می کنند بدلیل وجود فیلتر ممبران که از دقت بسیار بالایی در تصفیه آب برخوردار است استفاده از فیلتر سرامیکی کاربردی ندارد.

اما در صورتی که در منطقه  مورد نظر آب کیفیت بسیار پایینی داشته و دارای گل و لای فراوانی باشد، می توانید از فیلتر سرامیکی نیز بعد از فیلتر الیافی استفاده کنید تا فشار بار تصفیه بر روی فیلتر ممبران کاهش یابد وعمر ممبران افزایش یابد.

فیلترهای سرامیکی قابلیت شستشو دارند و می توان هر چند وقت یک بار پس از اینکه آلاینده ها بر سطح آن تجمع پیدا کردند، آنها را شستشو داد و سطح سرامیکی فیلتر ها را به وسیله سمباده یا هر وسیله زبر دیگری تمیز کرد.

در ابتدا و انتهای فیلتر های سرامیکی، اورینگ وجود دارد و علت  استفاده از اورینگ این است که هر دو طرف فیلتر سرامیکی بسته باشد تا آب تصفیه شده فقط بتواند از طریق روزنه ها خارج شود.

 البته فیلترهای سرامیکی مخصوصی وجود دارند که یک طرفه می باشند. این  دسته از فیلترها هوزینگ مخصوص خود را دارند. در قسمت بالایی فیلتر سرامیکی یک طرفه سوراخی وجود دارد و آب از طریق آن وارد می شود

و سپس به واسطه روزنه ها از فیلتر خارج می شود. در حال حاضر، فیلترهای سرامیکی که به طور گسترده ای در حال اجرا هستند، طرح Potters for Peace است.

این فیلتر گلدان شکل است، حاوی 8-10 لیتر آب است و داخل یک ظرف پلاستیکی یا سرامیکی قرار می گیرد. علت اهمیت  و محبوبیت این طرح آلایندگی کم و توجه  ویژه به مسائل محیط زیستی میباشد.
نحوه کار :

دستگاه تصفیه آب کلمنی از یک فیلتر سرامیکی متخلخل ساخته شده است که بالای یک مخزن پلاستیکی یا مخزن سرامیک چسبانده یا متصل شده است .

برای استفاده از فیلترهای سرامیکی،  مشتریان محفظه بالای  فیلتر سرامیکی خود را با آب پر می کنند که  آب آلوده با عبور از فیلتر سرامیکی به سمت  ظرف مخزن  ذخیره سازی جریان می یابد.

 

1.       در مرحله اول آب آلوده شهری به داخل محفظه بالای فیلتر سرامیکی ریخته می ‌شود.

2.       سپس آب از میان فیلتر سرامیکی تصفیه آب عبور کرده و به قسمت پایین مخزن میرود.

3.       در انتهای مخزن هم معمولا یک شیر برداشت آب نصب شده است.

4.       آلاینده‌هایی که از منافذ بسیار ریز فیلتر سرامیک بزرگتر هستند، در مخزن بالایی دستگاه تصفیه آب کلمنی باقی خواهند ماند.

5.       تمامی گل و لای موجود و حدود 99.9% از باکتری ها در این مرحله از بین میروند ویروس ها نیز که سایزی کوچکتر از منافذ سرامیک 0.5 میکرونی دارند توسط پوشش نقره ای از بین میروند.

فیلتر های سرامیکی توسط برس یا یک فرچه نرم تمیز شده و باید توسط آب تمیز شسته شوند. از آب گرم و صابون نیز میتوان  برای استفاده کرد.در دستگاه تصفیه آب های ثابت خانگی نیز ، فیلتر سرامیک استوانه‌ای از لحاظ تولید، عملکرد و مکانیک نسبت به نوع گلدانی یا همان کلمنی و مدرج ساده‌تر و مفیدتر است.

 فیلتر استوانه‌ای سرامیکی این امکان را فراهم میسازد تا از مخزن‌هایی با جنس فلزات سنگین و پلاستیک استفاده شود که این امر موجب کاهش احتمال نقوص بهداشتی در فیلترهای سرامیکی میشود.

 

مزایا:

  •         سهولت نصب و استفاده  
  •           هزینه کم  
  •           وزن کم  و قابلیت حمل و نقل 
  •           کاهش بیماری های کلیوی 
  •           کاهش باکتری ها و پروتئوزاهای موجود  در آب
  •           عمر نسبتا  طولانی دارد (حدود یکسال)

معایب :

  •           ظرفیت ذخیره  آب پایین 
  •           تک مرحله ای بودن و عدم امکان تصفیه کامل
  •           امکان پسماند مواد آلاینده شیمیایی 

 

.برای اطلاعات بیشتر و خرید فیلترهای سرامیکی اینجا کلیک کنیدمحتوای مرتبط
.Copyright @ 2020 AwaterZ.com | all right reserved
Developed By PartCo
ارتباط با ای واتر زد از طریق واتس آپ