دستگاه سختی سنج آب (tdsmeter) چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه سختی سنج آب (tdsmeter) چیست و چه کاربردی دارد؟

سختی سنج آب چه اهمیتی دارد؟

 قطعا مهمترین دلیل هر کدام از شما برای خرید و نصب یک دستگاه تصفیه آب چه دستگاه صنعتی و نیمه صنعتی و چه دستگاه های تصفیه آب خانگی بهبود کیفیت و افزایش سلامت آب مصرفی شماست

فاکتور های مهمی نظیر مزه آب، استفاده از الکترولیز و ... برای سنجش میزان عملکرد دستگاه های تصفیه آب استفاده میشوند اما  مهمترین شاخص در سنجش میزان تصفیه دستگاه های تصفیه آب میزان کاهش سختی آب است

که توسط دستگاه های سختی سنج که به اصطلاح tds  که مخفف (Total dissolved  solids) گفته میشود ، قابل اندازه گیری و سنجش است. میزان تی دی اس (TDS) آب با کیفیت آب رابطه معکوس دارد.

TDS   که به مجموع کل مواد آلی و غیرآلی نظیر (نیترات،نیتریت، آرسنیک،جیوه،سرب،منگنز،روی و دیگر مواد شیمیایی شامل عنصر کربن) محلول در حجم مشخصی از آب گفته میشود یکی از مهم ترین عوامل در سنجش استاندارد کیفیت مطلوب آب شرب می باشد.

واحد سنجش سختی آب که تمامی دستگاه های سختی سنج بر اساس آن تنظیم شده اند  ppm که همان میلی گرم بر لیتر است می باشد و به معنای مقدار کل ذرات معلق موجود در یک میلیون واحد از آب قابل اندازه گیری است.

مقدار سختی آب هیچ ارتباط مستقیم و مشخصی با ph (که بیانگر میزانی اسیدی بودن آب است) ندارد و این تصور که آب هایی با سختی پایین خاصیت اسیدی زیادی دارند کاملا اشتباه و غیر علمی است.

 آب هایی با سختی پایین اغلب در منطق کوهستانی و به دور از آلودگی های محیطی و شهری یافت میشوند اما آب شهری وابسته به موقعیت مکانی غالبا سختی بالایی دارد (بین 200 تا 2000) که عمل کاهش سختی آب

در دستگاه های تصفیه آب توسط فیلتر اصلی دستگاه انجام میشود. این فیلتر در تصفیه آب های سرامیکی فیلتر سرامیکی دستگاه و در دستگاه های شش مرحله ای و مبتنی بر اسمز معکوس توسط فیلتر Ro(ممبران) صورت میگیرد.

برای آشنایی بیشتر با روش اسمز معکوس در دستگاه های تصفیه آب خانگی مقاله دستگاه تصفیه آب به روش اسمز معکوس چیست ؟ را بخوانید.

 مقدار TDS استاندارد تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی و استاندارد بین المللی در آب آشامیدنی باید در بازه 20 تا 90 ppm باشد که تا بازه 120 ppm برای نوشیدن مجاز و در بازه کمتر از 20ppm  تا صفر کاملا سختی آب از بین رفته و تبدیل به آب مقطر میشود ،

توجه داشته باشید که افزایش یا کاهش ناگهانی مقدار سختی آب و تجاوز آن از بازه فوق دردسر های زیادی را برای سلامت انسان به همراه خواهد داشت همچنین وجود سختی آب بالا در مصارف کشاورزی ، آزمایشگاهی و دامداری نیز مشکل ساز است .

برای سنجش سختی آب در مصارف صنعتی و مشاوره دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی با کارشناسان AwaterZ در ارتباط باشید.

 

چگونه بفهمیم TDS  آب تنظیم نیست؟

پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که میزان سختی آب در مناطق شهری بالاتر از حد مجاز است و در صورت عدم تصفیه آب شهری ممکن است با مشکلاتی نظیر بیماری های قلبی و عروقی ، خشکی چشم و پوست و دیگر بیماری های پوستی

و همچنین بیماری هایی کلیوی رو به رو میشود همچنین سختی پایین آب تمام املاح و مواد مورد نیاز در آب را از بین می برد  و باعث ضعف بدن ، پایین آمدن متابولیسم و کم خونی می شود مشکلاتی که با وجود فیلتر های مینرال و مواد معدنی

در دستگاه های تصفیه آب شش مرحله ای حل شده است.

بهترین راهکار برای سنجش و اندازه گیری سختی آب ، استفاده از دستگاه سختی سنج یا TDS_METER می باشد این دستگاه قیمت کاملا مناسبی دارد و به سادگی قابل استفاده است اما موارد دیگری نظیر تلخی آب ، نشان از کاهش املاح آب و سختی دارد

که با ایجاد پیام های عصبی از کلیه ها و مجاری گوارش نشان از در خطر بودن سلامت آب و نیاز تنظیم مجددTDS دارد،همچنین وجود مزه گل آلود یا کدر بودن رنگ آبو احساس مزه گچ نیز نشانگر ورود آلاینده ها به آب دارند که سختی بالای آب را نشان می دهد

.در این مرحله نیاز است با خدمات پشتیبانی و سرویسکار دستگاه تصفیه آب خود تماس بگیرید یا با آموزش های  AwaterZ تکنسین شخصی خودتان شوید!!!!


 

چگونه با دستگاه TDSسنج کار کنیم؟


تا اینجای کار به لزوم استفاده از دستگاه سختی سنج پی بردیم و فهمیدیم  این دستگاه کوچک چقدر در سلامتی آب مصرفی تاثیر گذار است حالا وقت آن است به آموزش نحوه استفاده از دستگاه سختی سنج بپردازیم.

اگر وقت کافی برای مطالعه این مقاله را ندارید  ویدیو آموزش  آموزش تنظیم TDS  دستگاه تصفیه آب(آموزش سنجش سختی آب)  را ببینید.  

ما در اینجا نحوه سختی سنجی با دستگاه سختی آب HM را آموزش می دهیم که رایج ترین مدل دستگاه های سختی سنج در بازار ایران است اما بقیه مدل های این دستگاه نیز کاملا مشابه هستند.

دستگاه های HM قابلیت سنجش دما و سختی آب را با دقت 1 PPM نشان میدهد همچنین علاوه بر سختی سنجی قابلیت تعیین دما را نیز دارد ، مدل تایوانی دستگاه ها قابلیت تنظیم مجدد و کالیبراسیون را نیز دارا می باشند.


دستگاه سختی سنج HMسه کلیدی اصلی دارد که عبارتند از: