استاندارد NSF چیست و چه کاربردهایی دارد؟

استاندارد NSF چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در حالی که هیچ قانون رسمی و ثبت شده ای برای دستگاه های تصفیه آب خانگی و فیلتراسیون تصفیه آب وجود ندارد ، تصفیه کننده ها و سیستم های اسمز معکوس ،استانداردهای داوطلبانه ملی و پروتکل های بین المللی NSF ایجاد شده است که حداقل الزامات ایمنی و عملکرد این محصولات را برای تصفیه آب آشامیدنی ایجاد می کنند.

در ادامه استانداردها و پروتکل های NSF توضیح داده شده اند.

 اعداد موجود در نام ها ترتیب استاندارد یا پروتکل را نشان می‌دهد و به منظور رتبه بندی آنها نیست.

NSF/ANSI 42:

فیلترهای دارای استاندارد NSF 42  برای کاهش ناخالصی‌هایی مانند کلر و طعم و بو مجاز هستند. این‌ فیلترها می توانند در (زیر سینک ظرفشویی ، پارچ آب و غیره) یا محل ورود (سیستم های پیش تصفیه ) مورد استفاده قرار بگیرند  .


NSF/ANSI 53
:

این فیلترها دارای استاندارد های لازم برای کاهش آلاینده ها با تاثیر بر سلامتی هستند استاندارد هایی که توسط این سیستم تنظیم شده  مورد تایید ارگان های بهداشت ایالات متحده است. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) و بهداشت کانادا نیز دیگر تاییدکنندگان  NSF 53میباشند. هر دو استاندارد 42 و 53  جذب سحطی / فیلتراسیون را پوشش می دهند و این فرایندی است که هنگام عبور آب ناخالص از فیلتر ها اتفاق می افتد. گاز یا ماده محلول / معلق ناسالم در سطح ، به منافذ یا به یک ماده جاذب می چسبند. فیلترهای کربن نمونه ای از این نوع محصولات است


NSF/ANSI 44
:
نرم کننده های آب از رزین تبادل کاتیونی استفاده می کنند که با سدیم کلرید یا پتاسیم بازسازی می شود. نرم کننده، سختی ناشی از یون های کلسیم و منیزیم را کاهش می دهد و یون های سدیم یا پتاسیم را جایگزین می کند. استاندارد NSF/ANSI 44   برای استاندارد سازی فیلتر های نرم کننده مانند رزین ها استفاده میشود.


NSF/ANSI 55
:

 سیستم های درمانی اشعه ماورا بنفش از نور ماورا بنفش برای غیرفعال سازی یا از بین بردن باکتری ها ، ویروس ها و کیست های موجود در آب آلوده (سیستم های کلاس (A یا برای کاهش میزان باکتری های غیر بیماری زا در آب آشامیدنی ضد عفونی شده (کلاس (B استفاده می کنند.

 

NSF/ANSI 58:

 سیستم های اسمز معکوس شامل فرایندی است که با استفاده از فشار معکوس آب را از طریق یک غشا نیمه تراوا که اصطلاحا فیلتر ممبران نامیده میشود ، عبور می دهد. بیشتر سیستم های اسمز معکوس دارای یک یا چند فیلتر اضافی در دو طرف غشا هستند.اغلب سه فیلتر پیش تصفیه به صورت فیلتر الیافی _ فیلتر کربن فعال _فیلتر کربن بلاک که قبل از فیلتر ممبران عمل پیش تصفیه را انجام میدهند و فیلتر های پست کربن و مینرال که آب پس از تصفیه و خروج از مخزن  در دستگاه های شش مرحله ای از آن ها عبور میکند ،این سیستم ها باعث کاهش آلودگی هایی می شوند که در صورت استاندارد بودن توسط بهداشت کانادا و آژانس حمایت از محیط زیست (EPA) تنظیم می شوند.


NFS/ ANSI 62
:

سیستم های تقطیر آب را تا نقطه جوش گرم می کنند و سپس با متراکم شدن بخار آب را جمع می کنند و آلودگی هایی مانند فلزات سنگین را پشت سر می گذارند. برخی از آلاینده ها که به راحتی به گاز تبدیل می شوند ، مانند مواد شیمیایی آلی فرار که می توانند از  بخار آب جداسازی  شوند.عمل تقطیر و تصفیه هایی که بر این مبنا صورت میگرد دارای استانداردهایی است که توسط NFS/62  تنظیم و نظارت میشود.                                                                                                                          : NFS/ANSI 177  

فیلترهای سردوشی مستقیماً به لوله خروجی سر دوش متصل می شوند و فقط برای کاهش کلر موجود مجاز هستند.مواردی نظیر ریزش مو و التهاب های پوستی بعد از حمام به علت کلر موجود در آب میباشد که توسط فیلترهای دارای این استاندارد از بین میرود. توجه داشته باشید که فیلتراسیون موجود در حمام نباید شامل مواد معدنی و هرگونه ماده اضافی باشد و فیلتر های سردوشی که دارای این مشخصات هستند نه تنها از استاندارد های NSF  پیروی نمیکنند بلکه حربه کلاهبرداران برای اخاذی از مردم در ازای آسیب به سلامت آنها میباشد.


: NFS/ANSI 244  
                                                                                                                            

 فیلترهای تحت پوشش این استاندارد فقط برای تأمین آب هایی که پیش تصفیه شده‌اند یا از نظر میکروبیولوژیکی ایمن هستند استفاده می‌شود. این فیلترها فقط برای محافظت در برابر آلودگی میکروبیولوژیکی متناوب آب آشامیدنی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال ، قبل از خرید دستگاه تصفیه آب ، می‌توانید با بررسی این استاندارد اطمینان حاصل کنید که سیستم فیلتراسیون شما را از آلودگی میکروبیولوژیکی متناوب محافظت می‌کند یا خیر ؟

 این استاندارد همچنین شامل ایمنی مواد و یکپارچگی ساختاری ، مشابه سایر استانداردهای واحد تصفیه آب آشامیدنی NSF / ANSI است. تولید کنندگان می‌توانند باکتری ها ، ویروس ها و کاهش کیست ها را برای سیستم فیلتراسیون خود ادعا کنند و موفق به اخذ این مجوز شوند توجه داشته باشید استفاده از این تاییدیه به معنی کامل بودن عمل تصفیه آب نمیباشد زیرا عمل تصفیه اصلی آب که شامل کاهش سختی و گرفتن گچ آب میباشد صرفا توسط سیستم اسمزمعکوس انجام میگیرد که استاندارد اصلی NSF آن را تایید می کند.


NSF / ANSI 401
:

 سیستم های تصفیه کننده آلاینده‌ها در آینده شامل هر دو سیستم تصفیه آب و ویروس زدایی می باشند که توسط استاندارد NSF تأیید شده‌اند و برای کاهش آلودگی های نوظهوردر  آب آشامیدنی استفاده شوند. به عنوان مثال سیستم UV  از این دست سیستم هاست که فیلتراسیون کاملی شامل ویروس کشی را نیز شامل میشود، لزوم استفاده از این سیستم ها در شرایط بحرانی نظیر شیوع ویروس کرونا بیشتر به چشم می آید زیرا این ویروس ها توسط سیستم های دارای استاندارد NSF / ANSI 401 از بین میروند. این آلاینده ها می توانند دارو یا مواد شیمیایی باشند که هنوز توسط EPA یا Health Canada شناخته‌ نشده‌اند و یا در سیستم های تصفیه NSF  تدبیری برای از بین بردن آنها اندیشیده نشده است. 


 : NFS P477

این نوع فیلتراسیون کاربرد خانگی ندارد و بیشتر در مناطقی که از آب های باز نظیر رودخانه ها و دریاچه ها استفاده میکنند کاربرد دارد. فیلتراسیون مورد استفاده میکروسیستین (سموم تولید شده توسط جلبک های سبز آبی) را کاهش می‌دهد. استاندارد های NFS P477 تنظیم شده توسط EPA  کانادا می‌باشد.

 

:NFS P473

  

PFOAها اسیدهایی هستند که به صورت تعیین نشده ای در طبیعت پایدار باقی می‌مانداین آلاینده در خون ۹۸% مردم آمریکا به مقدارهای بسیار کمی  یافت شده‌ است.

البته این مقدار از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ به ۷۰٪ برای PFOA و ۸۴٪ برای PFOS کاهش پیدا کرده‌است، که باعث وضع قوانین سنگین و  ممنوعیت استفاده از PFOA و PFOS در آمریکا شده است بیشتر ساکنین ایالت های ساحلی آمریکا به دلیل دفع ح جم زیادی زباله‌های حاوی C8 در اقیانوس و نزدیک به دره رودخانه اوهایو در معرض POFA  قرار گرفته‌اند POFA . در موادی از قبیل زباله‌های صنعتی، فرش‌های ضدلک، مواد شوینده فرش، گرد و خاک خانه، آب، غذا و ظروف تفلون دیده شده‌است.

فیلترها یا سیستم های تصفیه آب PFOA / PFOS بر اساس توانایی آنها در کاهش PFOA و PFOS در آب آشامیدنی و به وجود آوردن شرایط ایمنی مواد و شرایط سخت مورد نیاز در  NFS/ANSI 53 ارزیابی می‌شوند.


NFS P231
 :

دستگاه های تصفیه آب میکروبیولوژیکی براساس توصیه های کارگروه EPA ، دارای استاندارد های لازم  و پروتکل آزمایش دستگاه های تصفیه آب بر اساس توانایی کاهش آلاینده های میکروبیولوژیکی هستند که در صورت اخذ تاییدیه NFS P231 دارای مجوز بهداشت و سلامت نیز هستند.


NSF/ JWPA
: تصفیه آب های نقطه‌ ای با استفاده رادیو ایزوتوپ ید برای کاهش انواع ید در آب آشامیدنی ارزیابی می شود که بیشتر مختص بیماران گواتری و دیگر مناطق ناسالم از جنبه میزان ید محلول در آب میباشد. این پروتکل همراه با انجمن تصفیه آب ژاپن (JWPA) تهیه شده است و کیفیت دستگاه های تصفیه آب مبنی بر رادیو ایزوتوپ ید را بررسی میکند.

                                  
به خاطر داشته باشید که صدور گواهینامه به یک استاندارد یا پروتکل  NSF / ANSI به این معنی نیست که فیلتر ، دستگاه تصفیه یا سیستم تصفیه تمام آلودگی های احتمالی را کاهش می دهد بلکه با توجه به نیاز و آنالیز آب منطقه ای استاندارد مورد نیاز انتخاب و بررسی میشود. NSF با تأیید اینکه فیلتر ، دستگاه تصفیه یا سیستم تصفیه دارای استاندارد معتبر برای کاهش آلاینده های مضر برای شماست نگرانی شما را از سلامت آب مصرفی کاهش می دهد.

همچنین توجه داشته باشید تمامی این استانداردها منوط به بررسی و نگهداری صحیح دستگاه تصفیه آب ، تعویض به موقع فیلترها و شرایط محیطی می باشد و در صورت اختلال در هر کدام از موارد استاندارد های NSF  معتبر و قابل استناد نیستند و ممکن است سلامت آب به خطر بیفتد.

 حتما توجه داشته باشید استاندارد ها و نکات گفته شده به دلیل عدم وجود قوانین نظارتی و بی توجهی ارگان های صنعت آب در ایران به صورت غیر قانونی روی دستگاه ها یا فیلترهای ساخت داخل و تست نشده درج میشود که کاملا فاقد اعتبار میباشند.

برای اطمینان از رعایت استاندارد فیلتر ها میتوان از دستگاه هایی که اطمینان از تاییدیه آنها در وبسایت رسمی و سایت NSF  به دست می آید ، استفاده کرد.

راه دیگر استفاده از برندهای وارداتی نظیر آکواجوی، کنت و ... می باشد که قیمت بالاتری دارند. اکثر این دستگاه ها 5 مرحله ای هستند زیرا طبق استاندارد اصلی NSF  به  آب تصفیه شده نباید پس از تصفیه ماده ای اضافه شود پس عملا دستگاه های تصفیه ای که دارای فیلترهای مینرال و طعم دهنده هستند دارای استاندارد اصلی NSF  نمی باشند.وجود فیلتر پست کربن پس از مخزن و به عنوان فیلتر مرحله پنجم نیز از دیدگاه NSF مجاز است زیرا این فیلتر ماده ای به آب اضافه نکرده و تنها بو و طعم ناشی از راکد بودن آب مخزن را میگیرد پس مراقب باشید تا به بهانه رعایت استاندارد های جهانی NSF فریب سودجویان بازار را نخورید.

برای اطمینان از صحت تاییدیه از وبسایت رسمی NSF اسامی برندهای مورد تایید را ببینید.

.Copyright @ 2020 AwaterZ.com | all right reserved
Developed By PartCo
ارتباط با ای واتر زد از طریق گفتینو
ارتباط با ای واتر زد از طریق واتس آپ